Informace pro rodiče

Vize oddílu do roku 2023/2024

Schůzky jsou zaměřeny na stmelování oddílu, vybudování přátelství, soudržnosti mezi dětmi a motivace pro skautský život. Za tímto účelem jsou směřovány hry i aktivity oddílu. Postupně bychom chtěli také přidávat větší důraz na tradiční skautské vědomosti, fair-play a celkově pobyt v přírodě. Od jara se budeme více věnovat vodáckými aktivitami (na pramicích). Tento rok se podařilo oplachtit další pramici P550 (máme už tři), budeme se tedy více věnovat plachtění se staršími skauty.

Oddílové výpravy jsou plánované přibližně 1x měsíčně. Pokračují v prohlubování cílů a vědomostí ze schůzek a zvyšování motorických dovedností dítěte.

Co na schůzky?

Nyní děti na schůzky nemusí nosit bačkory ani žádné jiné přezůvky. Ale bylo by dobré, kdyby měly skautské tričko, šátek a pití v batůžku, aby měly volné ruce při hrách venku. Část schůzky trávíme sportovně a část kreativně, proto prosím dávejte dětem oblečení, u kterého vám nevadí, když se zašpiní.

Na první schůzce děti dostanou průvodce jejich skautským světem - nejdříve Nováček pro vodní vlčata a žabičky. Po splnění všech úkolů z nováčka, děti dostanou Plavbu pro vodní vlčata a žabičky, kterou budou plnit po celý tento rok. Děti si ji budou brát domů, ale měly by ji vždy nosit na schůzku, protože se s ní na schůzkách pracuje. Tedy, na skautskou schůzku je nutné nosit tužku, papír, skautský zápisník, KPZ, uzlovačku, plavbu pro vodní vlčata a žabičky nebo skautskou stezku, skautské tričko a šátek. 

Mají skautští vedoucí nějaké speciální vzdělání k vedení dětí?

Ano mají. Zástupci kapitánů oddílu (palubní) mají povinnost mít stejnou kvalifikaci jako kapitáni oddílu.
První kvalifikace je tzv. čekatelská zkouška (obsahuje: myšlenkové základy skautingu, úvod do pedagogiky a psychologie, metodika, bezpečnost, zdravověda, organizace a právo, základy hospodaření). Díky čekatelské zkoušce může absolvent vykonat tzv. vůdcovskou zkoušku (u vodních oddílů je pak nutnost vykonat rozšiřující kapitánskou zkoušku). Pro získání vůdcovské zkoušky je také nutné absolvovat 40. hodinový kurz Zdravotník zotavovacích akcí. Tento kurz musí každý vůdce minimálně jednou za 4. roky znovu absolvovat.
Vůdcovská zkouška by měla zvyšovat znalosti, dovednosti a schopnosti skautských vedoucích potřebné pro celoroční vedení oddílů a pro vedení táborů. Je podmínkou pro převzetí oddílu a pro jmenování vedoucím dětského tábora. Vedoucí vodáckého oddílu navíc musí také vykonat rozšiřující kapitánskou zkoušku, zaměřenou zvláště na specifika při práci s dětmi na tekoucí či stojaté vodě (záchrana, VMP, právo a značky na vodních cestách atd.)

Kurz Zdravotník zotavovacích akcí, vůdcovská a kapitánská zkouška je akreditována u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Mají vedoucí za vedení nějaké peníze?

Ne. Vedení dětí v rámci Junáka vykonávají všichni jako službu zcela bezplatně ve svém volném čase. Vedoucí si stejně jako děti platí veškeré oddílové akce.

Vybavení

Vzhledem k programu, který s dětmi podnikáme, doporučujeme dětem pořídit takové vybavení, které je opravdu kvalitní. Máme na mysli obzvláště batoh, spacák a vhodnou obuv. Při výpravách nechodíme po silnicích, ale terénem. Z tohoto důvodu vybírejte pevnou trekovou obuv (kotníkovou), která se dá dobře impregnovat a zabrání vniknutí vlhkosti do boty. Při nepříznivém počasí nohy vašeho dítěte asi těžko ochrání obyčejné tenisky.
Naproti tomu vybavení na vodu nemusí být speciální. Na vodě jezdíme v kombinaci tričko + plavky + boty do vody. Pokud bude pod mrakem, je vhodné mít ještě kraťasy nebo kalhoty, nejlépe ze šusťáku (rychle schne). Všechny věci, prosím, takové, se kterými už moc nepočítáte. Boty do vody stačí staré plátěné tenisky (ne žabky nebo pantofle, musí držet na noze) nebo sandále. Boty budou často ve vodě, měly by dobře schnout, a pokud je dítě někde ztratí (nebo uplavou), nemělo by vás to moc mrzet. Ostatní vybavení (pádla + vesty) dětem půjčuje oddíl.

Kroj

Kroj je tradiční a nenapadnutelné klišé, bez kterého bychom si skauta nedokázali představit. Ani náš oddíl z tohoto stereotypu nevybočuje. A kroj po svých členech vyžadujeme. Nejen proto, že si na něj mohou vyvěsit všechny své odznáčky a hodnosti, ale hlavně proto, že nám vedoucím velice ulehčuje přehled o dětech. Námi vyžadovaný kroj se skládá z krojové košile modré barvy, která má na levém rukávu přibližně od začátku ramene název města tzv. domovenku a pod ní, také přibližně centimetr číslo oddílu. Pod číslem oddílu se nachází ještě barvy oddílu. Na pravém rameni je znak WOSM, který značí mezinárodní skautskou organizaci. A pod ním je místo na získané vlčky, světýlka nebo odborky. Na přední části kroje je nad levou kapsou místo pro slibový odznak. Na levém rameni se nachází poutko na šňůrku s píšťalkou. Ta je pro vlčata/žabičky žlutá a pro skauty/skautky světle modrá. Ke krojové košili neodmyslitelně patří skautský trojcípý šátek, ten je pro vlčata/žabičky žlutý a pro skauty/skautky modrý. Jeho dva přední cípy jsou k sobě svázány koženým (nebo provázkovým) turbánkem. Většinu těchto věcí zakoupíte ve specializovaném obchodě JUN v ulici Haškova 7 na Praze 7 nebo na http://www.junshop.cz. Některé věci vám prodáme, nebo dáme my, protože jsou vyráběny na zakázku. Krojovou košili vyžadujeme nejpozději před skautským slibem, tzn. po složení nováčkovské zkoušky. Do této doby stačí skautské tričko, šátek a turbánek.

V JUNu tedy můžete zakoupit:

 - Krojovou košili modré barvy (zde)
 - Šňůrku příslušné barvy (vlčata/žabičky žlutá, skauti/skautky světle modrá)
 - Píšťalku
 - Turbánek

Od nás dostanete:
 - Šátek pro příslušnou věkovou kategorii (vlčata/žabičky žlutý, skauti/skautky modrý)
 - Domovenku  Hovorčovice
 - Číslo oddílu 10
 - Barvy oddílu
 - Hodnostní označení
 - Slibový odznak
 - Vlčky či světýlka, odborky
 - Znak WOSM nebo WAGGGS
 - jiné řády a vyznamenání

Další součásti kroje, které je vhodné zakoupit, na kterých ovšem netrváme: 
 - skautský pásek vodácký (zde)
 - skautská čepice typu bombonek (zde

Platby

Registrační příspěvek na rok 2023/2024 musí být zaplacen do 30.11.2023 a činí: 

  • vlčata, žabičky, skauti a skautky (2009 a více) - 1 200,- Kč
  • roveři a rangers (2005 - 2008) - 800,- Kč
  • oldskauti (2004 a méně) - 600,- Kč

V tomto příspěvku je zahrnuto:

 

Registrační příspěvek se platí pouze bezhotovostně na střediskový účet: 115-2116510247/0100. Jako variabilní symbol uváďte: 2024001. Prosíme, do poznámky uveďte i celé jméno a název našeho oddílu, ať se to snáze hledá.

Junák - český skaut je nezisková organizace, z vybraných peněz se hradí pouze náklady na činnost organizace, nemáme žádné zaměstnance.

 O nás v minulých letech

  - 2019
  - 2018
  - 2017
  - 2016
  - 2015

 

Více infromací o skautingu zde